Мета :
-
розкрити алегоричність
образу коня Шептала; удосконалювати вміння учнів характеризувати
образ-персонаж; утверджувати неповторність кожної людської особистості;
-
розвивати навички вести
дискусію про життєвий вибір сучасної людини, її
можливість зберегти свою індивідуальність;
-
виховувати здатність бачити
і розуміти відмінність іншої людини від себе, встановлювати стосунки на
доброзичливій, толерантній основі.
Епіграф:
Ти знаєш, що ти — людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.
Ти знаєш, що ти — людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.
Зміст і структура уроку
I . Організаційний момент.
ІІ.
Перевірка домашнього завдання.
Учні зачитують складені твори.
Один учень читає напам’ять поезію Василя Симоненка «Ти
знаєш , що ти – людина?»
IIІ . Актуалізація опорних знань
1.Бесіда :
Ø Що таке алегорія? (Алегорія (гр.— інакомовлення) — вид
метафори: інакомомовне зображення предмета чи явища через інші, подібні до них,
з метою наочно показати їх суттєві риси)
Ø Наведіть
приклад.
Ø Яке
значення має кінь у житті людини?
Ø Що
символізує кінь як міфологічна істота?
Ø Чому
кожний із нас є індивідуальністю? Чим це зумовлено?
Ø
Чи завжди просто кожній людині зберігати власну
індивідуальність?
2.Слово
учителя:
Як ви
розумієте епіграф уроку ?
IV.
Оголошення теми та мети уроку .
V. Сприймання й
усвідомлення учнями нового матеріалу.
3. З’ясування емоційних вражень
від прочитаного ( застосування технологій: «Метод прес», «Незакінчене речення» )
Читаючи
оповідання, я…
Відчував
Захоплювався
Думав
Не
розумів
|
ТОМУ,
ЩО….
|
4. Робота із змістом
оповідання. «Карусель запитань та
відповідей».
1.
Хто головний герой оповідання?
(Головний герой оповідання – білий кінь Шептало).
(Головний герой оповідання – білий кінь Шептало).
2.
Що втілює письменник в алегоричному образі коня?
(Суперечливу особу періоду «застою»).
(Суперечливу особу періоду «застою»).
3.
Які приємні спогади допомагають героєві у важкому повсякденному житті?
(Спогади
про безтурботне дитинство, роки, які «пахли молоком і конюшиною»).
4. Що розповідала мама про гордих білих коней?
4. Що розповідала мама про гордих білих коней?
(...
«від дідів і прадідів працювали на помості», а люди захоплювалися їхньою
гордовитою поставою й аплодували їм).
5. Чи змінилося життя білого коня?
5. Чи змінилося життя білого коня?
(Білий
кінь потрапив до «бригадного стовпища», яке сприймається нами як натовп
безликих персоналій. Проте він переконаний, що потрапив до стайні тільки
завдяки якомусь випадку, химерній долі).
6. Чому Шептало втрачає своє «я»?
6. Чому Шептало втрачає своє «я»?
(Переконує
себе в тому, що до всього треба звикати, «супроти вітру не побіжиш, то краще,
розумніше» прикидатися скореним, а вільним бути лише в душі).
7. Коли виявляється твердість характеру Шептала?
(Протест проти приниження: «хлопчисько чіпкими руками пригнув голову коня, спритно накинув недогнуздок і владно сіпнув до себе»).
7. Коли виявляється твердість характеру Шептала?
(Протест проти приниження: «хлопчисько чіпкими руками пригнув голову коня, спритно накинув недогнуздок і владно сіпнув до себе»).
8.
Як почував себе на волі кінь?
(Прекрасно, описи природи допомагають розкрити внутрішній світ героя: «небо над Шептало напнулося, тріснуло навпіл; трави заворожили його своєю духмяністю»).
(Прекрасно, описи природи допомагають розкрити внутрішній світ героя: «небо над Шептало напнулося, тріснуло навпіл; трави заворожили його своєю духмяністю»).
9.
Що змусило коня повернутися до стійбища?
(Він не хотів бути білим конем, а тому шубовснувся в калюжу і став сірим. Як усі!)
(Він не хотів бути білим конем, а тому шубовснувся в калюжу і став сірим. Як усі!)
10. Що стало алегоричним образом тогочасної системи?
(Стайня, яка кликала його до себе).
5.Слово учителя .За допомогою алегоричних образів письменнику вдалося правдиво відтворити вплив епохи тоталітарного режиму на людину – її поведінку, погляди, світосприйняття, місце у суспільстві. Ця жахлива епоха наче зомбувала людину, відбиваючи у неї бажання жити і розвиватися вільно, самостійно, без принижень і знущань.
(Стайня, яка кликала його до себе).
5.Слово учителя .За допомогою алегоричних образів письменнику вдалося правдиво відтворити вплив епохи тоталітарного режиму на людину – її поведінку, погляди, світосприйняття, місце у суспільстві. Ця жахлива епоха наче зомбувала людину, відбиваючи у неї бажання жити і розвиватися вільно, самостійно, без принижень і знущань.
6. «Асоціювання»
На
двох аркушах паперу (заготовлених і
розданих учням заздалегідь)
сірого і білого кольору записати враження від прочитаного оповідання
Сірий
Буденність
Примітивність
Байдужість
Білий
Сила
Воля
Вітер
Особливість
Винятковість
7. Слово учителя.
-Ви, напевно чули вислів: «Я ненавиджу сірий колір». Як
ви розумієте значення цього вислову?
8. Перегляд мультфільму
«Адажіо».
9. Слово учителя.
- Яка проблема
порушена у цьому відеоролику? (Людини і суспільства).
- Оповідання «Білий кінь
Шептало» також алегоричне і філософське: навіть сильна особистість під впливом
оточуючих здатна часто втрачати свою індивідуальність, знеособлюється і діє, як
усі. Але ж людина індивідуальність, і внутрішній світ – це
багатство, яким треба ділитися з іншими. Скільки людей – стільки думок,
вражень, характерів. А живе вона поряд із подібними людьми. То чи повинна кожна
людина вирізнятися з-поміж інших, мати власну думку, чи бути такою, як усі: сліпо іти за натовпом, навіть якщо
цей натовп їй огидний?
10. Ток-шоу «Я так думаю» ( відповідь на попереднє
запитання учителя).
ІV. Підсумок уроку.
Робота в групах ( поділ на групи за
кольоровими смужками, які отримали діти на початку уроку)
Перша група об’єднана зеленим кольором (колір життя на
землі)
Завдання для групи:
-
дати визначення толерантності;
-
довести, що саме толерантне ставлення до людини дає їй можливість
бути собою.
-
Що змінилось у розумінні епіграфа після роботи над текстом?
Друга група об’єднана червоним кольором (колір лідерів)
Завдання для групи:
-
скласти поради людям, які потрапили у ситуацію подібну до тієї, що
описана у творі «Білий кінь Шептало».
-
Що змінилось у розумінні епіграфа після роботи над текстом?
Третя група об’єднана жовтим кольором ( кольором сонця)
Завдання для групи:
- написати власний
варіант завершення оповідання;
- Що змінилось у
розумінні епіграфа після роботи над текстом?
- Презентація робіт
групами
VІ. Домашнє
завдання .
1. Написати
твір-роздум « Уміння зберегти власну
індивідуальність у сучасному жорстокому світі, залишатися людиною в будь-яких
ситуаціях».
Немає коментарів:
Дописати коментар